به‌کارگیری بهینه از کولر خودرو

اسنپ مَستر

مدیر
Staff member
May 31, 2017
21
40
13
#1

با توجه به اطلاعیه اسنپ مبنی الزامی بودن روشن بودن کولر خودرو در هنگام حضور مسافر، بر آن شدیم تا به نکته های کاربردی برای بکار بستن بهینه از کولر خودرو اشاره می‌کنیم:


گاز پمپاژ شده به‌وسیلهٔ کولر خودرو، از راه داشبورد، خودش را به روزنه‌های خروجی می‌رساند و از این راه سرما را درون خودروتان منتقل می‌کند. پس بهتر است که هنگام توقف‌های طولانی‌مدت، خودروی‌تان را به‌گونه‌ای پارک کنید که روی داشبورد را سایه بگیرد یا از یک سایه‌بان روی شیشه جلوی خودرو بهره برید.


کولر خودرو را زود روشن نکنید! بر پایه بررسی‌ها صورت گرفته، داشبورد، صندلی و سامانه تهویه هوای خودرو از خود گاز بنزن ساطع می‌کنند که یک گاز بسیار سمی و سرطان‌زاست. حتماً بارها بویی مانند پلاستیک گرم شده را در خودروی‌تان احساس کرده‌اید، این همان بوی گاز سرطان‌زای بنزن است. گاز بنزن به استخوان‌ها هم آسیب می‌رساند (مسمومیت استخوان‌ها) و نیز باعث دچار شدن به‌نوعی از سرطان خون و کاهش سطح گلبول‌های سفید بدن می‌شود. همچنین برخورد درازمدت با این گاز سمی مایه ابتلا به لوکمیا (گونه دیگری از سرطان خون وابسته به گلبول‌های سفید خون) و در مواردی، باعث سقط جنین در خانم‌ها می‌شود. کسانی که سوار خودرویی با پنجره‌های بسته می‌شوند، به‌طور اجتناب‌ناپذیری در برابر تنفس بیش‌ازاندازه این گاز مرگبار و سمی قرار می‌گیرند. پس بی‌بروبرگرد پیش از سوارشدن به درون خودرو، پنجره‌ها و در خودروی‌تان را بازکنید و بگذارید هوای سمی و زهرآلود انباشته‌شده درون اتاق خودرو خارج شود. به‌عبارت‌دیگر، این ماده سمی را از فضای خودروی خود بیرون برانید.


کولر خودرو هم مانند هر وسیله دیگری نیاز به سرویس سالانه به‌وسیلهٔ یک تعمیرکار کارآزموده دارد، همچنین گاز کولر هر دو سال یک‌بار باید شارژ شود.


برخی از باکتری‌ها در فضای سرد و خنک رشد و تکثیر می‌شوند و به همین علت، گاهی اوقات که کولر خودروتان را روشن می‌کنید، بوی نامطلوبی به مشامتان می‌‌رسد. برای پیشگیری از این مشکل می‌توانید یک دقیقه پیش از روشن کردن کولر، فن آن را به‌تنهایی فعال کنید.


یکی دیگر از نشانه‌ها بوی بد پس از روشن کردن کولر، وجود انواع قارچ‌هایی است که به خاطر رطوبت در فیلتر دستگاه تصفیه جا خوش کرده‌اند که راه رهایی ازآن تعویض هرچند وقت یک‌بار فیلترهای دستگاه تصفیه است.


به‌کارگیری از کولر خودرو در مسافرت‌های طولانی‌مدت و برون‌شهری باعث جلوگیری از خواب‌آلودگی راننده و گرمازدگی سرنشینان خودرو می‌شود.


دریچه‌های کولر را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که باد به بخش‌های عقبی خودروی‌تان هم برسد و آن‌هایی که روی صندلی پشت نشسته‌اند، از گرما کلافه نشوند.


هنگامی‌که کولر خودروی‌تان روشن است، شیشه را باز نگذارید؛ در غیر این صورت، مصرف سوخت را تا چند برابر افزایش می‌دهید. بااین‌همه اگر شما جزو آن دسته از کسانی هستید كه قرار گرفتن در برابر باد كولر شمارا دچار حساسیت می‌كند، بهتر است یكی از شیشه‌ها را كمی پایین بدهید.


بکار بستن نادرست و غیراصولی از کولر می‌تواند تا سی درصد مصرف سوخت را افزایش دهد. برای رهایی از این افزایش مصرف، می‌توانید به رهنمودهای زیر عمل کنید:

  • هنگام سفر بین‌شهری معمولاً سرعت خودروها بالاست و پایین بودن شیشه می‌تواند عاملی برای مصرف بیشتر سوخت باشد. پس بهتر است که در این شرایط کولر خودرو را روشن کنید.
  • هنگام سفرهای درون‌شهری در سرعت‌های پایین، روشن بودن کولر مصرف سوخت را بالا می‌برد. بهتر است که در این شرایط کولر را خاموش کرده و شیشه‌های خودرو را پایین بکشید.
  • در سربالایی‌ها، موتور خودرو به‌اندازه کافی فشار فراوانی را تحمل می‌کند و شما دیگر نباید با روشن کردن کولر، فشار بیشتری را به آن تحمیل کنید.
  • به کار بردن کولر خودرو در سراشیبی‌ها سه سود دارد؛ نخست اینکه درون خودرو را به خوبی خنک می‌کند، دوم اینکه سوخت فراوانی در این شرایط مصرف نمی‌شود و سوم اینکه شتاب اضافه و خطرناک خودرو گرفته می‌شود.