تأثیر اسنپ بر جامعه شهری

#1
درحالی‌که هرروزه مجال‌های کاری فراوانی در بازار ازمیان میرود و روش‌های درآمدی گوناگونی در سطح‌های گوناگون مردم حکم‌فرما می‌شود، شاید تصور کنید که بی‌گمان برای رهیابی درستی درزمینهٔ کاری باید به دنبال دانش بوده و گذرگاهی دانش‌بنیان را طی کرد تا به پیروزی رسید. ولی خبر خوب اینجاست که همیشه نیازی نیست کاری را انجام دهید که دانش‌بنیان بودن آن سدی در برابر وارد شدن شما به آن کار باشد. با پیشرفت فنّاوری هرروز می‌بینیم که بسیاری از کارها به ابزارآلات و روبات‌ها سپرده می‌شود و از این‌سو هم مجال‌های نوینی در سرتاسر جهان در شرایط گوناگون سر از اجتماع درآورده و انگیزه می‌شوند مردم از بی‌کاری رها شده و کاری برای خود داشته باشند.

در این نوشتار به بررسی موضوعی و روند روبه رشد یکی از سامانه‌های کارساز کشور یعنی اسنپ خواهیم پرداخت. سامانه آنلاین اسنپ چه دگرگونی‌هایی را به وجود آورده که توانسته گامی برجسته برای شهرهای بزرگ کشور و روبه رشد انگاشته شود.


زمان‌های آزاد کاری، افزایش بهره وری رانندگان و مجالی بهتر برای زندگی آسوده‌تر بیشتر قشرها

یکی از آشکارترین انگیزه‌هایی که اسنپ را مورد توجه راننده‌های درون شهر قرار داده این است که آن‌ها می‌توانند با خیال آسوده به سراغ کاررفته و زمان‌بندی فراخور خود را داشته باشند. آن‌ها هر زمان بخواهند می‌توانند کارکرده و یا اینکه استراحت کنند. ساعات کار آزاد در اسنپ دست رانندگان یا دارندگان خودرو در شهرها را بی‌کم و کاست باز گذاشته است، هر زمانی راننده تمایل داشته باشد یا از شرایط کار برخوردار باشد می‌تواند با اسنپ مسافرین را جابجا کرده و درآمد داشته باشد. به‌این‌ترتیب آن‌ها ناچار نخواهند بود تا برنامه‌های فشرده زمانی خود را در زندگی فشرده خود پیاده کنند. آن‌ها همیشه می‌توانند کار کنند و هر زمان بخواهند می‌توانند آن را کنار بگذارند.

دیگر برتری خدمات اسنپ و سایر اینگونه سامانه ها این است که محدودیت خاصی برای رانندگان ندارد، راننده می‌تواند از هر قشری از مردم باشد، می‌تواند دانشجو باشد یا مدیر یک شرکت، یا حتی دیگر کسانیکه نگران درآمد هستند یا به دنبال کار دوم هستند، آن‌ها می‌توانند اسنپ را به‌عنوان یک‌راه درآمدزایی انتخاب کنند و آن را پیشه دلپذیر خود بدانند. تنها چیزی که نیاز دارند این است که راننده بوده و یک خودروی پاکیزه و سالم داشته باشند، پیشینه اعتیاد و سوءپیشینه هم نداشته و پس از تأیید در سامانه اسنپ، می‌توانند در شهر خود به کسب درآمد بپردازند. اگرچه شاید توجه افراد فراوانی را به خود جلب نکند ولی برای برخی شاید این همان چیزی است که آن‌ها مدت طولانی چشم‌داشت آن را داشتند. کسب درآمدی ساده هنگامی‌که می‌توانید به کارهای دیگر خود رسیدگی کنید.


بازدهی بهتر و بیشتر در کنار مصرف بهینه منابع

شاید در آغاز تصور اینکه کارمندی باشید که زمان‌بندی آن تحت اختیار خود شما باشد سخت است. ولی اسنپ چنین چیزی است، تنها کافیست کاربر این سامانه باشید، در این صورت نیازی نیست برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای کار داشته باشید، هر زمان در شهر سرگرم به رانندگی باشید می‌توانید به کسب درآمد بپردازید، ولی این کار چگونه صورت می‌گیرد؟ واقعیت این است که آمدوشد در شهر به چالشی پیچیده تبدیل‌شده است، ولی بی‌گمان با اسنپ در هر راهی شما مسافرین خود را خواهید داشت، این یعنی شما هیچ‌گاه دست‌خالی در مسیرهای گوناگون به دنبال مسافر بودن را تجربه نخواهید کرد. دست‌کمش این است که مانند رانندگان به انتظار مسافر نبوده و منبع درآمد خود را با هر بار باز کردن اسنپ در راهی که دارید پیدا خواهید کرد. همه این نکته‌ها نشان‌دهنده این هستند که اسنپ می‌تواند بسیار زودتر ازآنچه که اندیشه‌اش را می‌کنید مسافرین را به خودرو شما بیاورد و همین نکته می‌تواند خشنودی راننده را در بر داشته باشد.


افزایش تراز کیفی خدمات حمل‌ونقل شهری و خشنودی مشتری از خدمات

باید این را در نظر داشته باشید که مشتریان همیشه بهترین شانس خرید و بیشترین خشنودی را در بازاری تجربه می‌کنند که رقابت در آن وجود داشته باشد. امروز باوجود سامانه آنلاین سفر درون‌شهری اسنپ نه‌تنها هم آوردی ویژه ای با حجم بزرگی رانندگان سنتی تاکسی به وجود آمده، بالاتر از آن رقابت میان رانندگان اسنپ نیز باعث شده این سامانه زودتر از گمانی که دربارهٔ آن میشد، به پیشرفت دست پیدا کند.

بهداشت و پاک و سالم بودن خودرو، رفتار و منش راننده و امتیازاتی که مشتریان به رانندگان خودروها در اسنپ به اشتراک می‌گذارند می‌توانند دلایل بسیار استواری بر این باشد که هر راننده برای دست‌یابی به مشتری باید حرفه‌ای باشد، باید خودرو سالم‌تر و اخلاق و رفتار پسندیده‌تری از خود نشان دهد و کوشش وی در راستای کسب خشنودی مسافر باشد. در سوی دیگر هم افزایش کیفیت خدمات مسافرتی درون خودرو به‌دست راننده مایه افزایش درآمد وی شده و می‌تواند به وی در پیشرفتی که مد نظر دارد یاری رساند. این چالش نیز به‌سادگی باعث می‌شود فرهنگی که در کشور دربارهٔ ناوگان حمل‌ونقل جای گرفته تا اندازه بسیار زیادی رو به بهبود بوده و آگاهی مردم نیز ازآنچه که انجام می‌دهند یا دریافت و ارائه می‌کنند بیشتر شود.


ساخت فضای رقابتی میان سامانه های گوناگون و رقابت با ناوگان سنتی حمل‌ونقل

چیزی که اسنپ را به هم آورد بزرگی برای ناوگان سنتی حمل‌ونقل تبدیل کرده است کیفیت خدمات و انتخاب گسترده مسافرین و رانندگان است. ولی در ناوگان سنتی این‌چنین شرایطی بی‌گمان در اختیار مسافرین نیست. هر راننده‌ای شاید در خدمات تاکسی‌رانی شهر بتواند کار کند و مسافرکشی کند ولی هرکسی در سرویس اسنپ توانایی رانندگی و کسب درآمد ندارد. بله این سرویس شرایط ویژه‌ای برای پذیرش رانندگان در نظر گرفته است که باعث شده بهترین راننده‌های شهر در اختیار اسنپ باشند، بااین‌وجود مشتریان و مردم جامعه می‌دانند با اسنپ چه خدماتی را دریافت می‌کنند.

بدین‌سان اگر جمع‌بندی درستی دراین‌باره داشته باشیم باید آگاه شده باشیم که رانندگان همه گروه‌های جامعه برای اینکه درآمد بیشتری داشته باشند و یا اینکه حتی بتوانند کار مسافربری خود را ادامه دهند باید همه‌چیزی که پیش‌ترها برای کار آن‌ها بسنده می‌کرد را به شیوه قابل توجهی ارتقا داده و سطح خدمات خود را افزایش دهند تا دست‌کم بتوانند به مسافر دست پیدا کنند. این‌چنین سامانه‌های سنتی در حال حاضر باوجود سرویس‌هایی مانند اسنپ به خود آمده و کوشش کرده‌اند تا هم خدمات بهتر و ارزان‌تری را ارائه کنند و هم اینکه کیفیت خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌کردند را بهتر کنند.


حمل‌ونقل بهتر و کاهش ترافیک، آلودگی کمتر و زیستگاه شهری و هوای پاکیزه‌تر

بی‌گمان تا به اینجا به این امر آگاه شده‌اید که اسنپ توانسته دگرگونی‌های بسیار خوبی را در سطح شهر به راه انداخته است. رانندگان در شهر باوجود اسنپ کمابیش هیچ‌گاه بدون سرنشین یا حتی یک سرنشین سفر نخواهند کرد، هر جا که راننده باشد مسافرین خود را در اسنپ پیدا خواهد کرد. این باعث می‌شود که درآمد رانندگان در این زمینه امری تأمین‌شده باشد، از آن‌سو، هنگامی‌که به‌طور درست از گنجایش ابزار بهره‌مندی شود، مسافرین مناسب‌ترین خودرو را برای مقصد خود انتخاب کنند، و راننده و مسافر هردو هزینه‌های مدیریت‌شده‌ای داشته باشند، بی‌گمان ترافیک با حمل‌ونقل بهینه‌تر، کاهش خواهد یافت. کاهش ترافیک یعنی آلودگی کمتری در شهر وجود خواهد داشت. از آلودگی صوتی گرفته تا آلودگی هوا، همگی در کنار هم می‌توانند شهری را زیر پای شهروندان زنده کنند که پیش‌تر چندان حال‌وروز خوشی را در آن سپری نمی‌کردند.


با این چندوچون‌ها، تأثیری که اپلیکیشن اسنپ درروند زندگی شهری داشته، کمابیش بدون هزینه در برابر سرمایه‌گذاری‌های شهرداری و دولت قرار دارد که همگی برنامه‌های بهتر کردن زندگی شهری هستند و بی‌گمان اسنپ تأثیر چشمگیری روی زندگی شهری گذاشته است که این روند با پیشرفت خوبی دنباله‌دار خواهد بود.Sinaa Amin Zade (Slightly abridged and edited)