تأثیر باد کولر در سرماخوردگي. درست یا غلط؟

اسنپ مَستر

مدیر
Staff member
May 31, 2017
21
40
13
#1
يکي از باورهاي نادرست که در میان بسياري از مردم رايج است، اين است که اگر هنگام گرما و هنگامی‌که خيس عرق هستند جلوي کولر بنشينند سرما مي‌خورند. اين در حالي است که سرماخوردگي يک بيماري ويروسي است و چندان ربطي به سرما و گرما ندارد. اين روزها هم که هوا حسابي گرم است و بازار به‌کارگیری کولر، هم در خانه و هم در خودرو از آن گرم‌تر و بسیاری پس‌ازاینکه چند دقيقه جلوي باد کولر خودرو مي‌نشينند، دچار عوارضي مانند سرماخوردگي مي‌شوند. ولی اين عوارض ربطي به سرماخوردگي ندارد و بيشتر به خاطر حساسيت ايجاد مي‌شود.

سرد و گرم شدن ناگهاني هوا و قرار گرفتن در برابر باد کولر براي بسياري از مردم ايجاد حساسيت مي‌کند که آن‌ها مي‌توانند براي پيشگيري از اين درد سر، يک مقدار لاي يکي از شيشه‌هاي خودرو را باز بگذارند تا هواي درون و بيرون پیوسته باهم جایگزین شوند و حساسیتشان از میان برود.

مشکل ديگري که شاید هنگام بهره‌مندی از کولر خودرو به وجود بيايد، اسپاسم يا گرفتگي‌هاي عضلاني است که بيشتر در سفرهاي طولاني‌مدت رخ مي‌‌دهد. اسپاسم بیشتر برای قرار گرفتن نفر در يک وضعيت ثابت به وجود مي‌آيد و به همين خاطر، امکان دچار شدن رانندگان به اين ناراحتي دور از انتظار نيست. اکنون حسابش را بکنيد که کسی مانند يک راننده، زمان طولاني افزون بر قرار گرفتن در يک وضعيت ثابت، جلوي باد مستقيم کولر هم قرار بگيرد، ديگر روشن است که مشکل بیش‌ازپیش افزايش مي‌يابد. براي رهايي از اين دردسر، رانندگان که دوست دارند از يک سفر تابستاني به همراه اعضاي خانواده‌شان لذت ببرند، نبايد بيشتر از 2 ساعت پي‌در‌پي رانندگي کنند و بهتر آن است که هر 45 دقيقه یک‌بار نه‌تنها راننده، چه‌بسا دیگر سرنشينان خودرو پياده شوند و کمي حرکات کششي انجام دهند و براي خنک شدن، پیوسته از کولر خودرو استفاده نکنند و گاهي هم براي تغيير هوا، پنجره خودرو را پايين بکشند تا از مشکلات اصلي رودررو بودن با باد مستقيم کولر مانند درد شانه و دست در پناه باشند.

بااین‌همه، کولر خودرو همه‌اش هم زیان نيست و اتفاقاً براي پيشگيري از گرمازدگي در هنگام سفر خيلي هم سودمند است. به‌شرط آنکه دريچه‌هاي آن را گونه‌ای تنظيم کنيد که باد به همه جاي خودرو برسد و با بالا يا پايين کردن دريچه‌‌ها کاري بکنيد که باد به‌طور مستقيم به سرنشينان و به‌ویژه بچه‌ها نخورد. مصرف فراوان مايعات هم مي‌تواند استرس سفر را کم کند و باعث شود که سلول‌هاي بدن کمتر زیر فشار باشند و درنتیجه سبب شود که اسپاسم برايتان به وجود نيايد.

به‌هرروی اگر عضلاتتان در اثر وزش باد کولر خودرو گرفت، مي‌توانيد با مشورت يک پزشک از استفاده کنيد.
 
Likes: اسنپ رز
Jul 12, 2017
15
11
1
#2
من یه مدت گلوم درد گرفت ، پیش متخصص رفتم بعد اینکه آنتی بیوتیک داد گفت که مهم نیست داخل ماشین یا خونه خنک باشه، مهم اینه که باد کولر مستقیم نخوره بهمون