دوربین داشبورد، آسودگی خاطر برای راننده اسنپ

Jun 14, 2017
7
11
3
#1
با پیشرفت فناوری، داشبورد خودروها هم در حال مجهز شدن به آخرین فناوری‌های روز هستند، دراین‌بین به‌کارگیری دوربین‌های کوچک در خودروها برای تصویربرداری از راه در حال گسترش است. این دوربین‌ها Dash-Cam نام دارند که از دو واژه Dashboard و Camera (دوربین) ساخته‌شده است.

Dash-Cam گونه‌ای دوربین جانبی ویژه نصب در داخل و شیشه جلو یا بخش روبرو راننده خودرو است و به‌وسیله لاستیک مکش یا نوارچسب نصب می‌گردد. این ابزار همچنین می‌تواند بالای داشبورد قرارگرفته و یا با گیره ویژه به آینه ویژه دیدن پشت چسبیده شود. هنگامی‌که خودرو در حال حرکت است این دوربین به‌طور پیوسته از راه جلوی خودرو تصویربرداری می‌کند. در صورت برخورد یا هر پیشامد، Dash-Cam از شواهد تصویربرداری می‌کند. این ابزار به‌ویژه برای رانندگان اسنپ که بیشتر زمانشان در حال رانندگی و در سطح شهر سپری می‌شود.

دوربین‌های روی داشبورد یا جلوی آینه بیشتر از آنکه برای فیلم‌برداری از صحنه‌های خنده‌دار خیابان یا مناظر تازه و چشم‌نواز طراحی‌شده باشند، برای رفع یکی از مشکلات روسیه طراحی‌شده‌اند. در روسیه یکی از راه‌های کلاه‌برداری این است که رهگذران پیاده خود را جلوی خودرو می‌اندازند تا بتوانند از سازمان بیمه کمک مالی دریافت کنند یا از دارنده خودرو زیان بگیرند. اگرچه این روش کم‌وبیش در ایران هم گسترش‌یافته است. جالب است بدانید که هم‌اکنون به‌کارگیری این دوربین‌ها نه‌تنها در روسیه بلکه در کشورهای دیگری هم همه‌گیر شده است.

شاید وجود این فناوری برای رانندگان اسنپ، راه گشای برخی مشکلات پیش‌آمده مانند موارد پایین باشد:

  • شناسایی نحوه برخورد و مقصر حادثه در هنگام بروز تصادفات
  • تظاهر عابر پیاده به اینکه توسط راننده اسنپ زیر گرفته‌شده است، درصورتی‌که آگاهانه و جهت منفعت مالی این کار را کرده است.
  • زمانی که مسافر ادعای دروغ می‌کند از سوی راننده اسنپ موردتعدی یا ناسزاگویی قرارگرفته است.

افزون بر این گاهی با این دوربین‌ها می‌توان صحنه‌هایی دیدنی را فیلم‌برداری کرد، چراکه معمولاً هنگام رانندگی در طبیعت مناظر تازه‌ای هست که یا ممکن است توانایی فیلم‌برداری از آن موجود نباشد

بهای این ابزارها از 150 هزار تومان به بالا است. در هنگام خرید دقیقاً بررسی کنید که گنجایش ذخیره‌سازی آن تا چه اندازه استو آیا ناچارید در زمان‌های کوتاه حافظه آن را خالی کنید یا خیر؟ همچنین دیگر امکانات و موارد فنی را بررسی کنید. بعنوان مثال آیا فقط از فضای خارجی تصویر برداری میکند و یا از فضای داخلی نیز هم؟

به امید خدا چند نمونه از دستگاه‌های مناسب اسنپ را در آینده بررسی و معرفی خواهم نمود.
 
Jul 12, 2017
15
11
1
#2
سلام منی که بعنوان یه راننده خانم تو اسنپ رز کار میکنم فکر میکنم خیلی مفیده برام که هم داخل ماشین و هم اطراف ماشین تحت نظر باشه، آیا دوربین داشبوردی با این قابلیت ها هست ؟ میشه معرفی کنین مرسی :)