راهنمای کاربردی اپلیکیشن اسنپ رانندگان

اسنپ مَستر

مدیر
Staff member
May 31, 2017
21
40
13
#1
خوشبختانه استفاده از اسنپ به‌خوبی میان مردم است و روزانه نزدیک به صد هزار راننده اسنپ، مسافران را در شهرهای تهران، کرج، اصفهان و شیراز جابه‌جا می‌کنند. اسنپ افزون بر اینکه سفر راحت و مقرون بصرفه ای برای مسافرین فراهم کرده، کارآفرینی خوبی نیز کرده است.


چگونه راننده اسنپ شویم؟

اگر تاکنون به ناوگان اسنپ نپیوسته‌اید، نخست پیوند زیر را مطالعه کنید:

مراحل ثبت‌نام به‌عنوان راننده اسنپ چیست؟

پس از اتمام ثبت نام، باید شماره 10 را به سامانه 1000550 پیامک کنید تا رمز ورود به اسنپ رانندگان در اختیارتان قرار بگیرید و حساب کاربری شما فعال شود.

چگونه از اپلیکیشن اسنپ رانندگان استفاده کنیم؟

از هنگامی‌که که رمز ورود به شما داده می‎شود اجازه کار در اسنپ را خواهید داشت، ولی پیش از آن نیاز به نصب اسنپ رانندگان دارید. این اپلیکیشن را می‌توانید از پیوندهای زیر دانلود و روی گوشی خود نصب کنید.

بازار یا گوگل پلی (برای اندروید)
اپ استور (برای آیفون)

1.jpg

اینترنت گوشی و GPS را فعال نمایید و وارد برنامه شوید. در حالت پیش‌فرض وضعیت شما خارج از دسترس انتخاب‌شده است. هرگاه وضعیت خود را خارج از دسترس انتخاب کنید ، درخواستی برای شما فرستاده نمی‎شود. بنابراین مهم است گاهی که تمایل به کار ندارید گزینه «خارج از دسترس» را در برنامه انتخاب کنید. با انتخاب گزینه «قابل‌دسترسی» توانایی پذیرش سفرهای درخواستی برای شما فعال می‎گردد و در وضعیت آماده‌به‌کار قرار می‌گیرید.

همان‌گونه که می‌بینید رابط کاربری برنامه ساده طراحی‌شده است تا به‌کارگیری آن هنگام رانندگی آسان باشد. در نوار بالا وضعیت ارتباط با سرور و مکان‌یاب را مشاهده می‌کنید. در حالت عادی باید هر دو فعال باشند؛ اگر این‌گونه نیست اتصال اینترنت و وضعیت GPS خود را بررسی کنید تا برنامه به‌درستی کار کند.

2.jpg

کارهای 4 گزینه‌ای که در میان صفحه قرارگرفته‌اند کم‌وبیش روشن است بااین‌حال نیاز است که نکته‌های بیشتری درباره‌شان بدانید.

نقشه: در این بخش موقعیت شما و دیگر خودروهای اسنپ آماده‌به‌کار نمایش داده می‎شود. با سود بردن از این گزینه می‌توانید ترافیک اسنپ‌های اطراف خود را بررسی کنید.

لیست سفرها: این بخش لیست تمام سفرهایی که در اسنپ داشته‌اید را نشان می‌دهد. لیست سفر روشن می‌کند سفرهای شما در چه تاریخی بوده است و برای هر یک از آن‌ها چقدر دریافتی داشته‌اید.

گردش حساب: این بخش به ریز گردش مالی شما مربوط می‎شود اعم از مبالغی که برای هر سفر به اعتبارتان افزوده یا به‌عنوان کمیسیون از اعتبار شما برداشت‌شده است.

امتیاز: متوسط امتیازی که مسافرین شما از آغاز تاکنون به شما داده‌اند در این بخش نمایش داده می‎شود. آگاهی داشته باشید هرچه امتیاز دریافتی شما به 5 نزدیک‌تر باشد بخت بیشتری برای دریافت درخواست سفر خواهید داشت و اگر امتیازتان از 4 کمتر شود شاید اجازه کار در اسنپ از شما سلب گردد.

برای آگاهی از تحوه سیستم امتیاز دهی به پیوند زیر مراجعه کنید:
سیستم امتیازدهی اسنپ

در پایین صفحه آغازین برنامه گزینه «دریافت سرویس‌های طرح ترافیک» قرارگرفته است که دکمه‌ای در جلو آن وجود دارد. چنانچه خودرو شما طرح ترافیک داشته باشد و برای ورود به گستره طرح ترافیک مجاز باشید می‌توانید این گزینه را فعال کنید تا سرویس‌های درخواستی در این محدوده برای شما فرستاده شود اگرنه باید این گزینه را خاموش‌کنید چون اسنپ پاسخگویی‌ای در برابر جریمه شدنتان ندارد.

3.jpg

آنچه در بالای صفحه به‌عنوان «اعتبار شما» نمایش داده می‎شود میزان پولی است که شما از برای سرویس‌های انجام‌گرفته از اسنپ بستانکارید. شرکت اسنپ هر دو روز یک‌بار این هزینه را به شماره‌حسابی که در بخش «ثبت مشخصات بانکی» وارد کرده‌اید واریز می‌کند.

از طرفی اسنپ نیز برای هر سرویس سفر از شما کمیسیون دریافت می‌کند. شما می‌توانید از بخش «افزایش اعتبار» اعتبار کمیسیون خود را از پیش شارژ کنید تا کمیسیون اسنپ از آن برداشته شود؛ در غیر این صورت این کمیسیون از اعتبار شما کم می‌گردد.

پذیرش سفر در اسنپ رانندگان چگونه است؟

اسنپ درخواست‌های مسافرین را بر پایه فاکتورهای گوناگون به دست رانندگانی می‌رساند که در محدوده سفرهای درخواست شده قرار دارند؛ ولی برای اینکه درخواست‌های سفر در اسنپ به دست شما برسد باید:
  • وضعیت شما در حالت قابل‌دسترسی باشد
  • ارتباط با سرور فعال باشد (اینترنت روشن باشد)
  • مکان‌یاب فعال باشد (GPSروشن باشد)
در پیام قبول سرویس، که روی گوشی شما ظاهر مشود، هزینه سفر، مبدأ و مقصد (با ذکر طرح ترافیک) و مسافت شما با موقعیت مسافر نمایش داده می‌‎شود. همچنین اگر مسافر درخواست سفر دو مقصده، رفت‌وبرگشت و یا توقف در مسیر را داشته باشد در این صفحه دیده می‌شود. اگر تمایل به پذیرش سفر دارید، باید پیش از پایان شدن مدت زمانش، دکمه «قبول سفر» را لمس کنید.

4.jpg

هنگامی‌که سفر از سوی شما پذیرش می‎‏شود نام مسافر، نشانی مبدأ و شماره تماس مسافر در اختیار شما قرار می‌گیرد. هنگامی‌که به مبدأ می‌رسید باید انگشت خود را روی «هشدار رسیدن» نگه‌دارید تا مسافر متوجه رسیدن شما شود. پس از سوارشدن مسافر، دکمه «مسافر سوار شد» را انتخاب کنید.

با اعلام سوارشدن مسافر به دست شما اسنپ مبلغی که باید در پایان سفر نقداً از او دریافت کنید را به شما گزارش می‌دهد. در حالتی که مسافر هزینه سفر را از اعتبارش بپردازد اسنپ به شما نشان می‌دهد که نیازی به دریافت هزینه نیست. در درازای سفر هر تغییری در وضعیت اعتبار مسافر پدید آید اسنپ شمارا از آن آگاه می‌سازد ولی اگر به هر دلیلی با دشواری روبرو شدید برای چاره آن می‌توانید با پشتیبانی تماس بگیرید.

5.jpg

در اسنپ رانندگان توانایی‌ای برای مسیریابی قرار داده‌شده است تا راننده بتوانند با یاری‌گرفتن از Google Maps، Waze یا دیگر اپلیکیشن های مشابه بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد پیدا کنند. این توانایی با انتخاب آیکون مسیریابی در سمت راست تصویر در اختیار شما قرار می‌گیرد.

هنگامی‌که مسافر را به مقصد می‌رسانید دکمه «پایان سفر» را بزنید تا هزینه سرویس به اعتبار شما افزوده شود. همچنین اسنپ از شما می‌خواهد که رضایت یا عدم رضایت خود را از مسافرتان اعلام کنید. با انتخاب «بازگشت به صفحه اصلی» دوباره آماده پذیرش سرویس می‎شوید و باید چشم‌به‌راه اعلام سفر درخواستی بعدی بمانید.