چند واژه نادرست ماشینی

#1
چند واژه نادرست خودرویی


بعنوان رانندگان اسنپ، همه ما در موقعیت های زیادی با افراد مختلف هستیم، بعلاوه اینکه در همین زمانی که همراه مسافر هستیم در شهر هم تردد داریم و ماشین های زیادی رو میبینیم شاید بخوایم با مسافر اسنپ درخصوص خودرویی گفتگو کنیم.

پس بعنوان یه راننده اسنپ بهتره که اطلاعات عمومی مون مخصوصا تو حوزه کاری خودمون به روز و درست باشه.

خودروها دیگر محدودیت گذشته را ندارند و آن‌قدر تکامل‌یافته و گوناگون شده‌اند، که برای نامیدنشان نیاز به واژگان ویژه‌ای داریم. “چه بدنه بلند باحالیه”، “این ماشین کوپه چند؟”، “واسه تهران فقط هاچ‌بک بدرد میخوره” این واژگان بخشی از گفت‌وگو‌ روزانه‌ ما شده‌اند، ولی آیا درست آنها را بکار میبریم یا به غلط؟ تا جایی که خودروسازان نیز برای فروش بالاتر، گاهی خودروی‌شان را در جایگاهی که به آن تعلق ندارد تبلیغ می‌کنند!

۱. “SUV”
image001.jpg

نهاد یک SUV راستین را بدنه نیمه جداشدنی (Body-on-frame) آن تعیین می‌کند، از سویی بیشتر مدل‌هایی را که SUV می‌نامیم در واقع در دسته‌ کراس‌اور قرار می‌گیرند، زیرا مانند مابقی خودروها دارای بدنه مستقل هستند. پس برای رضای خدا دیگر یک ام وی ام X33 یا هیوندای توسان را SUV صدا نزنید! تویوتا لند کروز، تویوتا پرادو، لکسوس سری LX، از دسته SUVهای موجود در بازار داخلی هستند.


۲. مـونروف
image002.jpg

بیشتر مردم اندیشه می‌کنند مونروف با سانروف تفاوتی ندارد، یا مثلاً سانروف از فلز ساخته می‌شود و مونروف از شیشه. ولی هر دو نادرست است. اگر پانل شیشه‌ای در درون سقف جمع شود، سانروف شما همچنین مونروف هم هست؛ ولی چنانچه که جنسی بجز از شیشه داشته باشد و به‌گونه‌ای دیگر جمع بشود، هنوز سانروف دارید، ولی مونروف خیر!

۳. خودروی اسپرت
image003.jpg

این‌یکی از بحث‌برانگیزترین‌هاست، هرکسی دوست دارد خودرو اسپرت داشته باشد و هر سازنده‌ای کوشش می‌کند خودرواش را به‌عنوان اسپرت غالب کند! برای شناخت خودروی اسپرت یک آزمون ساده هست ، آیا افراد بالغ در صندلی پشت جا می‌شوند؟

تبریک! شما اسپرت سوار نیستید، حتی شورلت کامارو و ب‌ام‌و M3 جدید یک اسپرت راستین شمرده نمی‌شوند. اگر که خودروتان در رده خودش سبک‌وزن شمرده می‌شود و بیشتر به لذت و احساس رانندگی تأکید دارد تا تجملات اتاقک و توانایی‌های جورواجور، شما دارنده یک اسپرت راستین هستید.

۴. کــوپه
image004.jpg

برخلاف باور همگان، ریشه‌ اصطلاح کوپه به زن و شوهر (Couple) برنمی‌گردد، بلکه کوپه واژه‌ای فرانسوی است که به‌نوعی درشکه دلالت دارد. صرف اینکه خودرویی دو در است، نشانه بر کوپه بودن آن نمی‌شود؛ کوپه‌ راستین ستون شماره‌ دو (وسط) ندارد. امروزه ساخته‌های رولزویس و برخی از مرسدس‌ها کوپه‌ اصیل هستند.

۵. ماســلکار
image005.jpg

از دید تاریخی، ماسلکار به خودرویی خانوادگی گفته می‌شود که باقدرت بالایش زمین را نیش می‌زند! به خودروهایی همانند چلنجر، ماستنگ یا کامارو به‌عنوان پونی‌کار نگاه کنید؛ (نه ماسلکار)، اینک تکلیف مدل‌ قدیمی پونتیاک GTO، شورلت SS جدید، چارجر هلکت چه می‌شود؟ این‌ها ماسلکار هستند، تا آنجاکه تسلا مدل اس یک ماسلکار است.

۶. “GT” یا “گرند تورینگ”
image006.jpg

یک خودروی اسپرت را بردارید، آن‌قدر ابزارهای لوکس اضافه کنید تا تبدیل به بهترین اتومبیل برای مسافرت‌ آخر هفته شود، سپس به حدی قدرت اضافه کنید تا بشری در اتوبان به گردِ پای‌تان نرسد. حالا یک گرند تورینگ تحویل بگیرید!